Szukaj szkolenia

Mediacje – VARTOŚCIowe narzędzie rozwiązywania konfliktów w organizacjach

 

Mediacje – VARTOŚCIowe narzędzie rozwiązywania konfliktów w organizacjach

 

Jeśli zarządzasz ludźmi to prawdopodobnie na co dzień masz do czynienia z konfliktami. Konflikty występują w każdej organizacji. To naturalny proces, ponieważ konflikt powstaje tam gdzie pomiędzy ludźmi pojawia się wzajemna zależność.

 

W większości przypadków pracownicy są w stanie rozwiązać spory, które powstają między nimi. Jednak niejednokrotnie pojawiają się konflikty, które z różnych powodów są trudne do rozwiązania dla tych, którzy są w nie zaangażowani.

 

Konflikty nierozwiązane lub źle rozwiązane mają negatywny wpływ na produktywność i morale. Każda firma potrzebuje jasno zdefiniowanego systemu zarządzania konfliktami. Jednym z przydatnych narzędzi, które można zastosować w organizacji są mediacje.

 

Mediacje w ostatnich latach są coraz bardziej popularne – to jedna z alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów i sporów przy udziale bezstronnej trzeciej strony.

 

Mediacje można stosować na poziomie całej organizacji, w zespołach czy pomiędzy pojedynczymi pracownikami. Jeśli myślisz o mediacji jako metodzie, którą chciałbyś zastosować – niezbędne jest wzięcie pod uwagę kilku czynników.

 

  • Kultura organizacyjna Twojej firmy powinna uwzględniać polubowne rozwiązywanie konfliktów – oznacza to, że w wartościach, które wyznajecie i realizujecie powinny znaleźć się dialog, otwartość na drugą osobę i gotowość do respektowania przyjętych w trakcie mediacji rozwiązań.
  • Wypracowane, wdrożone i realizowane standardy rozwiązywania konfliktów na drodze mediacji, z którymi wiąże się również odpowiednia wiedza wszystkich pracowników na ten temat, wspierana przez kierownictwo firmy.
  • Kompetencje mediatora: Mediatorem wewnętrznym może być tak naprawdę każdy, kto posiada do tego po pierwsze gotowość, a po drugie kompetencje. Kluczowym elementem jest tu świadomość roli, jakiej podejmuje się mediator i wymagana umiejętność rozdzielenia ról. Jeśli jesteś szefem zespołu lub pracownikiem działu HR warto żebyś pamiętał, że pracownicy przede wszystkim w tej roli Cię postrzegają. Przyjęcie na siebie roli mediatora wymagać będzie od Ciebie dużej pracy nad rozdzieleniem ról, jakie pełnisz w firmie. Pamiętaj: prowadząc mediacje jesteś tylko i aż mediatorem.

 

Mediacje są narzędziem, które może wesprzeć firmy w budowaniu kultury organizacyjnej opartej na dialogu oraz może kreować otwarte relacje między pracownikami w konsekwencji dając organizacji twarde i wymierne efekty.

 

Istnieje wiele korzyści wynikających z zapewnienia mediacji jako opcji rozwiązywania sporów w miejscu pracy:

 

  • konkretne spory mogą być rozwiązywane z korzyściami dla zaangażowanych stron oraz ich współpracowników, zespołu i całej organizacji;
  • dzięki mediacjom pracownicy będą mniej skłonni do pozostawiania konfliktów nierozwiązanych lub unikania ich;
  • wydajność i morale są wzmacniane przez rozwiązywanie konkretnych sporów oraz przez wiedzę i pewność, że istnieje sposób na rozwiązanie sporów, gdy się pojawią;
  • strony mediacji uczą się skuteczniejszych umiejętności komunikacji i rozwiązywania problemów, które mogą zastosować w późniejszych sytuacjach.  

 

Mediacje są mocno uporządkowanym i zorganizowanym procesem przebiegającym wg określonej procedury. Organizowana przez VandO akademia mediacji jest certyfikowanym kursem, w ramach którego zdobywasz umiejętności, wiedzę i uprawnienia do pełnienia funkcji mediatora. Przestrzeganie zasad mediacji jest warunkiem koniecznym. Ich poznanie i przemyślenie jest szczególnie ważne zwłaszcza jeśli organizacja rozważa, by wdrożyć mediacje jako procedurę rozwiązywania konfliktów.

 

Podczas mediacji, mediator stara się pomóc stronom sporu w znalezieniu wspólnej płaszczyzny porozumienia. Mediator zamiast narzucać decyzję, poprzez umiejętną komunikację oraz obiektywizm stara się pomóc stronom w dobrowolnym rozwiązaniu konfliktu.

 

Podczas mediacji strony spotykają się z neutralną „stroną trzecią”, aby osiągnąć to, czego nie byli w stanie osiągnąć samodzielnie. Chodzi przede wszystkim o wzajemne wysłuchanie się i zrozumienie, wyjaśnienie jakie są intencje i cele stron oraz rozwiązanie sporu (o ile obie strony tego chcą) osiągając konsensus. 

 

U podstaw działania mediatora ważna jest kompetencja „wycofania się i oddania przestrzeni” stronom. Mediator nie może wpływać na decyzje stron co do tego czy chcą się porozumieć. Mediator również musi uszanować odmowę udziału w mediacjach lub decyzję o odstąpieniu od nich w trakcie ich trwania.

 

Ponieważ to strony są właścicielami konfliktu również do nich należy ostateczny kształt uzgodnionego porozumienia – niezależnie od swojej opinii na ten temat.

 

Porozmawiajmy! Zapraszam do dyskusji lub podzielenia się własnymi doświadczeniami i wiedzą w temacie alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów w organizacji. Masz dodatkowe pytania? Napisz – joanna.telus@vando.pl - chętnie na nie odpowiem.

 

dr. Joanna Telus – mediator, doradca zawodowy i personalny, Prezes VandO.

 

Źródła:

  1. https://www.mediate.com/articles/hicksT5.cfm
  2. https://www.linkedin.com/pulse/tym-razem-o-trzech-zasadach-mediacji-i-jednej-mediatora-joanna-telus/

https://www.linkedin.com/pulse/varto%C5%9Bciowa-podr%C3%B3%C5%BC-z-mediacjami-joanna-telus/

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe