E-learning, określany również jako e-nauka to nowoczesna forma nauczania, stawiająca na szkolenie na odległość przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii i narzędzi elektronicznych – specjalnie stworzonych do tego platform umożliwiających komunikację przez Internet, przez odbiornik taki jak laptop, komputer stacjonarny czy telefon. Nauczanie online to efektywna forma przyswajania nowych informacji bez konieczności fizycznej obecności w miejscu zajęć. Z możliwości nauki w dowolnym miejscu i czasie korzystają zarówno dorośli, jak i dzieci. Dowiedz się więcej o trendach w e-learningu i poznaj moc nauki zdalnej!
E-learning oferuje wiele sposobów bardziej spersonalizowanego nauczania. Łatwiejsze jest np. zaaranżowanie sytuacji,
w której nauczyciel lub prowadzący kurs indywidualnie porozmawia z danym uczestnikiem szkolenia. W warunkach nauki na żywo jest to znacznie trudniejsze. Tymczasem na kursie online osoba prowadząca może bez trudu połączyć się z konkretnym uczestnikiem lub wysłać mu wiadomość na czacie, którą zobaczy tylko on. Dzięki tym sposobom komunikacja między nauczycielem a uczniami może być jeszcze sprawniejsza. Więcej o e-learningu przeczytasz w artykule
Sztuczna inteligencja bywa nazywana zmorą nauczycieli, ponieważ coraz powszechniejsze jest, że uczniowie używają
do pisania wypracowań właśnie internetowych botów. Jednak AI może jednak również pomóc osobie nauczającej. Dzięki wykorzystaniu tej technologii łatwiejsze jest analizowanie danych, takich jak wyniki testów i oceny uczniów. Ułatwia również personalizację materiałów edukacyjnych. Natomiast programy do generowania obrazów mogą posłużyć nauczycielowi do stworzenia unikalnych grafik. Sztuczna inteligencja może też dostosowywać pytania testowe lub tworzyć ścieżki edukacyjne dopasowane do konkretnych uczniów.
Istotne jest to, aby postrzegać AI jako narzędzie, z którego można korzystać zarówno w dobry, jak i zły sposób. Uczenie
i wypracowywanie odpowiednich metod działania ze sztuczną inteligencją może stanowczo poprawić proces edukacyjny. Programy komputerowe mogą m.in. sprawdzać testy za pomocą klucza odpowiedzi, oceniać poprawność językową wypracowań, a także automatycznie tłumaczyć języki obce, co umożliwi bezproblemowe korzystanie z materiałów ze wszystkich stron świata.
E-learning to nie tylko nauka dzieci czy nastolatków w szkole albo studentów na uczelniach. Również ci, którzy wkroczyli już na rynek pracy, mogą dalej rozwijać się w ten sposób. Różne organizacje czy firmy często organizują kursy online, dzięki którym można douczyć się w wybranym obszarze albo poznać zupełnie nową dziedzinę wiedzy czy nauczyć się nowych umiejętności. Czasami nawet sami pracodawcy organizują tego typu kursy dla swoich pracowników. Dla firm jest to wygodne rozwiązanie, nie muszą bowiem wynajmować sali na szkolenie dla wszystkich zatrudnionych osób – edukacja odbywa się za pośrednictwem służbowego komputera.
Wśród platform oferujących darmowe kursy online wyróżnia się Strefa Wiedzy PFR. Na tym portalu znajdziesz wiele szkoleń
z zakresu biznesu i rozwoju firmy. Każdy, kto chce zwiększyć swoje kompetencje, powinien zajrzeć na
https://strefawiedzypfr.pl/ i przejrzeć dostępne kursy.
Edukacja internetowa daje wiele możliwości w kwestii oceny osiągnięć. Najprostszym jest oczywiście test internetowy.
W przypadku testów wyboru prowadzący czy nauczyciel nawet nie musi go sprawdzać – program sam oblicza prawidłowe odpowiedzi i często od razu po rozwiązaniu podaje ocenę. Dzięki temu proces edukacji jest szybszy i skuteczniejszy, a osoby uczące się i nauczające są odciążone.
Nowe trendy w e-learningu powodują, że ta metoda nauczania zyskuje na popularności. Edukatorzy coraz chętniej korzystają z możliwości personalizowania edukacji, używają sztucznej inteligencji do usprawnienia całego procesu, a także sprawdzają nowe metody oceny i walidacji osiągnięć, takie jak internetowe testy.
Autor: strefawiedzypfr.pl.
Artykuł sponsorowany.