O czym myślisz, kiedy słyszysz „szkolenie”? Praca nad rozwojem kompetencji osobistych, ciekawe, kreatywne ćwiczenia, luźna atmosfera? Może nawet swego rodzaju rozrywka? Prawdopodobnie myślisz zatem o szkoleniach miękkich, które wspierają rozwój osobisty uczestników. Tymczasem na rynku funkcjonuje druga grupa szkoleń, określanych wspólną nazwą „prawne”. Kto i dlaczego powinien uczestniczyć w szkoleniach prawnych?
Czym są szkolenia prawne?
Jeśli pokusilibyśmy się o porównanie szkoleń do artykułów spożywczych, szkolenia prawne byłyby produktami pierwszej potrzeby, jak na przykład pieczywo. Szkolenia miękkie byłyby natomiast wisienką na torcie, która sprawia, że jest on dopełniony. Dlaczego? Ponieważ wiedza prawna, którą można zdobyć na szkoleniach, jest podstawą poprawnego funkcjonowania wielu organizacji.
Co ważne, wiedza ta jest często również podstawą pracy dla osób, które nie mają wykształcenia prawniczego. W ramach swoich obowiązków zawodowych są zobligowane do znajomości i przestrzegania przepisów, które często są bardzo skomplikowane i zmienne. Ich właściwa interpretacja jest trudna nawet dla ekspertów i często budzi wiele kontrowersji
i dyskusji. Szkolenia prowadzone są przez ekspertów z doskonałą znajomością uregulowań prawnych i długą praktyką w ich stosowaniu – dzięki temu są oni w stanie wyjaśnić różne wątpliwości uczestników, zawiłości prawne i odpowiedzieć na trudne pytania.
Podczas szkoleń prawnych uczestnicy:
Szkolenia prawne: dlaczego są niezbędne?
Dzięki temu pracownicy oraz cała organizacja mają pewność, że działają zgodnie z obowiązującymi przepisami. Nie narażają się na nieprzyjemności, w tym również kary i sankcje z tytułu nieprzestrzegania określonych przepisów. Z tego punktu widzenia inwestycja na poziomie kilkuset złotych w szkolenie pracowników nie wydaje się dużym obciążeniem.
Firmy dostrzegają taką potrzebę, a pracownicy regularnie korzystają ze szkoleń – szczególnie w branżach, w których nieprawidłowości są zagrożone wysokimi karami. Aktualizują w ten sposób swoją wiedzę i na bieżąco wyjaśniają praktyczne wątpliwości.
W jakich branżach szkolenia prawne są niezbędne?
Szkolenia prawne są niezbędne wszędzie tam, gdzie należy stosować określone przez prawo procedury. Przede wszystkim jednak w branżach, gdzie następują częste zmiany legislacyjne. Nierzadko są one związane z dostosowywaniem przepisów polskich do wytycznych unijnych.
W ostatnich latach duże zmiany nastąpiły między innymi w zamówieniach publicznych , gdzie powstała nowa ustawa Prawo zamówień publicznych.
Obecnie z licznymi transformacjami borykają się przedstawiciele branży TSL (transport, spedycja, logistyka) , w której rząd stopniowo wprowadza tzw. pakiet mobilności – spójne przepisy dla wszystkich państw członkowskich UE.
Unijna tzw. dyrektywa plastikowa to również powód zmian w ochronie środowiska . Warto wspomnieć także o branży budowlanej i deweloperskiej , dla której dużą i trudną modyfikacją jest nowa ustawa deweloperska i „Deweloperski Fundusz Gwarancyjny”, czy administracji publicznej , która wdraża zmiany związane z e-doręczeniami oraz ochroną sygnalistów.
To tylko niektóre sektory, które potrzebują wsparcia w postaci profesjonalnych szkoleń prawnych. Na rynku jest ich znacznie więcej. Szkolenia stanowią swoiste koło ratunkowe tam, gdzie kończą się możliwości pracowników firmy.
J.G. Training – 18 lat na rynku szkoleń prawnych
Firma J.G. Training (JGT) realizuje szkolenia specjalistyczne od ponad 18 lat. Dysponuje prawdopodobnie najbardziej kompleksową ofertą szkoleń prawnych na rynku. Przez lata działalności miała możliwość pozyskać najlepszych ekspertów
i zebrać wskazówki od licznych klientów.
Obecnie, poprzez wyposażanie uczestników szkoleń w najbardziej aktualną wiedzę prawną, wspiera pracowników firm
i instytucji w poprawnym realizowaniu ich obowiązków zawodowych. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą szkoleniową
i skorzystania ze wsparcia oferowanego przez ekspertów J.G. Training.
Autor: J.G. Training.
Materiał partnera