Atestacja sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (rapotu ESG) to proces weryfikacji zgodności raportu zrównoważonego rozwoju z określonymi przepisami i standardami przez niezależnego audytora.
W pierwszej kolejności obowiązek atestacji dotyczy raportów składanych w 2025 roku przez największe spółki, za rok obrotowy zaczynający się 1 stycznia 2024 r. W dalszej kolejności obowiązkiem objęte są duże przedsiębiorstwa spełniające określone kryteria, których raporty złożone w 2026 za rok 2025 będą obowiązkowo podlegać atestacji.
Przedsiębiorstwa, które nie są jeszcze objęte obowiązkiem atestacji raportu, mogą dobrowolnie poddać się procedurze audytowej, co pomoże przygotować się do nowego obowiązku poprzez wcześniejsze sprawdzenie poprawności procesów i wyeliminowanie błędów.
Atestacja raportów to wyzwanie dla przedsiębiorstwa - wymaga opracowania procedur, gromadzenia danych w sposób kompletny i przejrzysty, wraz z przedstawieniem dowodów. Dlatego ważne jest, by podjąć odpowiednie działania z wyprzedzeniem, co umożliwi dokonanie ewentualnych zmian czy korekt, jeśli będzie taka potrzeba.
Zapraszamy na szkolenie, podczas którego omówimy obowiązki związane z atestowaniem raportów zrównoważonego rozwoju a także powiemy o praktycznej stronie realizacji tych obowiązków, wskażemy zagrożenia i dobre praktyki.
Cele szkolenia:
Przedstawienie zmian w przepisach, omówienie nowych obowiązków związanych z atestacją raportów oraz przekazanie praktycznej wiedzy, która będzie pomocna w sprawnym przygotowaniu i przeprowadzenia procesu atestacji raportów zrównoważonego rozwoju (ESG).
Podczas szkolenia omówimy:
- nowe przepisy wynikające z nowelizacji ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach i ustawy o firmach audytorskich oraz ich wpływ na raportowanie ESG,
- obowiązki związane z atestacją raportów ESG - jakie wymagania musi spełnić organizacja, aby proces ten przebiegał zgodnie z przepisami,
- dobre praktyki w zakresie przygotowania do audytu ESG, zarządzanie dokumentacją, jak efektywnie współpracować z audytorem,
- kwestie związane z wyborem audytora, w tym kryteria oceny wiarygodności i kompetencji
Korzyści z udziału w szkoleniu:
Uczestnicy szkolenia:
- poznają najlepsze praktyki w zakresie procesu atestacji oraz dowiedzą się, jak unikać najczęstszych błędów i ryzyk związanych z audytem ESG,
- zyskają praktyczne wskazówki dotyczące zarządzania zgodnością regulacyjną, co pozwoli na lepsze dostosowanie procesów w firmie do nowych wymogów prawnych,
- będą mieli możliwość omówienia swoich wątpliwości, zadawania pytań w ramach sesji Q&A oraz wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami.
Adresaci szkolenia:
Szkolenie jest przeznaczone dla osób i zespołów odpowiedzialnych za proces raportowania ESG, audyt oraz zgodność z nowymi regulacjami prawnymi w organizacjach.
Zostało zaprojektowane tak, aby dostosować się do różnorodnych potrzeb i obszarów odpowiedzialności pracowników w branży, umożliwiając skuteczne wdrożenie zrównoważonego rozwoju i zasad ESG na różnych szczeblach i w różnych obszarach działania.
W szczególności jest skierowane do:
- Dyrektorów i menedżerów finansowych – odpowiedzialnych za zgodność sprawozdań finansowych z nowymi regulacjami.
- Specjalistów ds. ESG i zrównoważonego rozwoju – którzy zajmują się przygotowaniem raportów ESG i chcą lepiej zrozumieć wymogi atestacji.
- Członków zarządów i kadry kierowniczej – którzy podejmują strategiczne decyzje dotyczące raportowania i audytu ESG.
- Dyrektorów i specjalistów ds. compliance, audytu wewnętrznego i kontroli – dbających o zgodność organizacji z wymogami regulacyjnymi.
- Głównych księgowych i dyrektorów rachunkowości – którzy uczestniczą w przygotowywaniu sprawozdań finansowych i raportów ESG.
- Przedstawicieli działów prawnych – odpowiedzialnych za aspekty prawne procesu audytu i współpracę z biegłymi rewidentami.
- Osób zaangażowanych w wybór firm audytorskich i biegłych rewidentów – które chcą dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy wyborze audytora.
Udział w szkoleniu rekomendujemy osobom pragnącym zdobyć, poszerzyć lub uporządkować wiedzę dotyczącą tematyki ESG i zrównoważonego rozwoju.
Metody szkoleniowe:
- wykład połączony z realizacją case study,
- dyskusje uczestników,
- praktyczne przykłady i wskazówki,
- wymiana doświadczeń,
- sesja pytań i odpowiedzi.
W CELU UZYSKANIA PEŁNYCH INFROMACJI O TYM SZKOLENIU ORAZ PROGRAMIE SZKOLENIA ZAPRASZAMY NA NASZĄ STRONĘ INTERNETOWĄ:
https://www.jgt.pl/szkolenia,atestacja-raportow-esg-ate.html
Można również wejść na stronę szkolenia klikając w przycisk „zapisz się na szkolenie”.