Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) funkcjonuje jako narzędzie kontroli i weryfikacji spełniania wymagań podmiotów w zakresie gospodarki odpadami, opakowaniami i produktami w ramach przedłużonej odpowiedzialności producenta.
Przedsiębiorcy są zobowiązani do właściwego wpisu w rejestr BDO oraz realizacji szeregu obowiązków w zakresie ewidencji i sprawozdawczości poprzez bazę. Dotyczy to zarówno wytwarzanych odpadów, jak i wprowadzanych na rynek produktów oraz opakowań. Nowe obowiązki przepisów SUP wdrażają dodatkowo zakazy wprowadzania na rynek wybranych produktów, konieczność oznakowania oraz pobierania i wnoszenia nowych opłat z tytułu korzystania lub/i wprowadzania na rynek produktów jednorazowego użycia.
W roku 2025 pierwszy raz sprawozdajemy i odprowadzamy opłaty wynikające z przepisów SUP! Wymaga to od podmiotów pełnej spójności prowadzonej ewidencji i sprawozdawczości z należnościami finansowymi.
Rok 2025 to zmiany w gospodarce odpadami:
- Od stycznia nowy wykaz odpadów zwolnionych z prowadzenia ewidencji (wszystkie odpady niebezpieczne – konieczność wpisów w rejestr BDO) – weryfikacja wpisów podmiotów do rejestru
- Od stycznia odpady budowlane i rozbiórkowe zbiera się oraz odbiera selektywnie, z podziałem na co najmniej sześć frakcji. W przypadku nieprowadzenia selektywnego zbierania, odbierania i sortowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych wysokość kary wynosi od 1 000 do maksymalnie 1 000 000 złotych. Obecnie procedowana jest zmiana zapisu dająca możliwość NIESEGREGOWANIA odpadów "u źródła" przez ich wytwórców (np. firmy remontowe, budowlane), tylko zlecenia tego obowiązku w formie umowy uprawnionemu podmiotowi do segregacji odpadów.
Brak terminowej rejestracji w bazie BDO może skutkować bardzo wysokimi karami: od 1 tys. do 1 mln zł.
Baza weryfikuje podmioty zobowiązane do opłaty produktowej, recyklingowej oraz nowych opłat wynikających z ustawy SUP. BDO to narzędzie kontrolne, wykorzystywane przez Urzędy Marszałkowskie i WIOŚ do weryfikowania zobowiązań przedsiębiorców. Rejestr BDO musi być spójny z rodzajem prowadzonej działalności. Właściwe spełnianie obowiązków środowiskowych jest konieczne dla otwarcia i realizacji współpracy handlowej.
Cele szkolenia:
- przekazanie uczestnikom wiedzy i praktycznych umiejętności stosowania przepisów prawa ochrony środowiska, w szczególności praktyki korzystania z rejestru BDO
- rozwinięcie umiejętności praktycznego działania w BDO – w trakcie szkolenia przeprowadzimy ćwiczenia w systemie BDO
- warsztaty dotyczą składania właściwych wpisów oraz wniosków aktualizacyjnych w rejestr, ewidencji i sprawozdawczości odpadowej, opakowaniowej oraz określonych ustawą produktów SUP
- możliwość konsultowania indywidualnych zagadnień podczas szkolenia
Korzyści z udziału w szkoleniu:
- uzyskanie praktycznej wiedzy w oparciu o ćwiczenia
- dzięki aktywnym warsztatom realizowanym w kameralnych grupach uczestnicy poznają zasady praktycznego poruszania się i pracy w elektronicznym systemie BDO
- uczestnicy mają możliwość konsultowania z wykładowcą indywidualnych problemów, z którymi spotykają się w swojej pracy
Adresaci szkolenia:
- pracownicy przedsiębiorstw prywatnych produkcyjnych i usługowych
- pracownicy podmiotów wprowadzających na rynek towary i towary w opakowaniach, produkty objęte przepisami SUP
- pracownicy sklepów, jednostek handlowych
- branża HORECA, restauracje, bary, sprzedający żywność na wynos
- specjaliści ds. ochrony środowiska
- pracownicy Urzędów Marszałkowskich zajmujących rejestrem BDO
- specjaliści ds. gospodarki odpadami
- osoby zajmujące się kwestiami środowiskowymi oraz sporządzające sprawozdania środowiskowe
- pracownicy biur księgowych
- wszystkie osoby zainteresowane omawianą podczas szkolenia tematyką
Metodyka szkolenia:
Wykład z prezentacją, pytania, dyskusja, wyjaśnianie wątpliwości, przykłady praktyczne, studia przypadków oraz warsztat w BDO.