Normy prawne wynikające z przepisów prawa ochrony środowiska są obecnie jednymi z najbardziej rygorystycznych w całym systemie prawa.
Do skutecznej realizacji procesu inwestycyjnego potrzebne są umiejętności:
- właściwego planowania,
- budowania zespołu realizacyjnego,
- weryfikacji niezbędnych aktów normatywnych,
- uzyskiwania decyzji, zezwoleń na inwestycje oraz wymaganych zgłoszeń,
- a także wykonania przedsięwzięcia w zamierzony sposób.
Nieprawidłowe przeprowadzenie procesu inwestycyjnego może skutkować karami pieniężnymi dla inwestora (do 1 mln złotych).
W ramach szkolenia zostaną uwzględnione najnowsze zmiany ustawy o ocenach oddziaływania na środowisko, zwłaszcza w kontekście adaptacji planowanego przedsięwzięcia do zmian klimatu.
Cel szkolenia:
Wyposażenie uczestników w niezbędną wiedzę i umiejętności, umożliwiające im zarządzanie procesem inwestycyjnym w sposób skuteczny a także ekonomicznie uzasadniony.
Szkolenie dotyczy całego procesu inwestycyjnego – od opracowania koncepcji realizacji przedsięwzięcia i kwalifikacji przedsięwzięcia do OOŚ, przez uzyskanie poszczególnych decyzji administracyjnych, gospodarowanie odpadami na placu budowy po zgłoszenie wybudowanego obiektu lub zespołu obiektów do WIOŚ – w kontekście prawa ochrony środowiska.
Szkolenie uwzględnia najnowsze zmiany w prawie, w szczególności:
- nowe obowiązki związane z uwzględnianiem wpływu przedsięwzięcia na klimat
- nowe uprawnienia organizacji ekologicznych związane z możliwością zaskarżenia tzw. zezwoleń na inwestycje - m.in. pozwoleń na budowę
- zmiany przepisów Prawa budowlanego
- wymagania wynikające z rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów
- wymagania związane z ograniczeniem w czasie obowiązywania decyzji o warunkach zabudowy i dalsze zmiany ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
Korzyści z udziału w szkoleniu:
- w ramach szkolenia uczestnicy zapoznają się z bieżącą teorią i praktyką stosowania przepisów prawa ochrony środowiska, w tym stanowiskami sądów administracyjnych
- uczestnicy nabędą również wiedzę z obszaru właściwego kwalifikowania przedsięwzięć, prowadzenia gospodarki odpadami na placu budowy oraz przygotowywania obiektu do oddania do użytkowania
Adresaci szkolenia:
- pracownicy firm działających w branży budowlanej
- pracownicy WIOŚ i inspektoratów nadzoru budowlanego
- pracownicy innych urzędów administracji publicznej
- inne osoby i firmy, które uczestniczą w realizacji, planowaniu i zarządzaniu procesem inwestycyjnym
Metody szkoleniowe:
Zajęcia prowadzone są w formie wykładu przy zastosowaniu prezentacji multimedialnej. Podczas zajęć przewidziany jest czas na dyskusję, wymianę poglądów i doświadczeń praktycznych.