Szukaj szkolenia

Transformacja zawodowa w świetle rozwoju AI (Sztucznej Inteligencji)

 

Transformacja zawodowa w świetle rozwoju AI (Sztucznej Inteligencji)

 

Sztuczna inteligencja (SI) dynamicznie przekształca rynek pracy w Polsce, wpływając na różne sektory i zawody. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), około 3,68 miliona Polaków pracuje w 20 zawodach najbardziej narażonych na wpływ SI, co stanowi znaczącą część rynku pracy.​

 

Wspomniane przekształcenie rynku może się dzisiaj wydawać jeszcze pieśnią przyszłości, ale wystarczy popatrzeć na świat, gdzie coraz częściej słyszy się o reorganizacjach.

 

Przykładów nie brakuje. Ledwo opuściliśmy pierwszy kwartał 2025 roku, a Meta już ogłosiła redukcję około 5% swojej globalnej siły roboczej, czyli 3 600 pracowników, z czego jako pierwsi odeszli ci o niższych wynikach. Jeżeli przeanalizujemy czas od zyskania na znaczeniu SI, co stało się dopiero w 2022 roku, to warto tę kwestię przemyśleć.

 

Meta nie jest osamotniona w swoim podejściu. Wielu innych dużych pracodawców na świecie postąpiło podobnie, zwalniając tysiące pracowników w dążeniu do większej efektywności i priorytetyzacji SI.​ Wyraźnie widać, że siła robocza jest restrukturyzowana w ramach kolejnej rewolucji przemysłowej napędzanej przez SI.

 

W wielu raportach, zarówno tych polskich jak i zagranicznych pojawia się kilka zawodów szczególnie narażonych na wpływ SI. Są to m.in.:

 

  • Specjaliści ds. finansowych​ (analiza danych, prognozowanie)
  • Produkcja (obsługa maszyn, testowanie, pakowanie)
  • Prawnicy​
  • Specjaliści ds. marketingu / graficy
  • Urzędnicy państwowi​
  • Specjaliści ds. administracji​ (standardowa obsługa klienta)
  • Programiści
  • Tłumacze
  • Matematycy i statystycy​
  • Nauczyciele akademiccy​
  • Sekretarki​
  • Kierownicy ds. sprzedaży, marketingu i rozwoju​

 

 

Polacy mają mieszane odczucia wobec wpływu SI na rynek pracy. Według raportu PIE (Polski Instytut Ekonomiczny), 25,8% badanych uważa, że wykorzystanie SI wpłynie pozytywnie na liczbę miejsc pracy, podczas gdy 33,4% obawia się negatywnego wpływu. Dodatkowo, 20,5% kobiet i 19,5% mężczyzn obawia się, że automatyzacja zadań za pomocą SI może prowadzić do redukcji miejsc pracy w sektorze publicznym.​

 

Aby dostosować się do nadchodzących zmian, istotne jest inwestowanie w rozwój kompetencji cyfrowych i umiejętności związanych z nowymi technologiami. Inicjatywy takie jak współpraca z globalnymi firmami technologicznymi mogą wspierać rozwój tych kompetencji i przygotować pracowników na przyszłe wyzwania związane z rozwojem SI.​

 

Mimo że powyższe dane mogą utożsamiać SI ze złowrogą technologią, która zastąpi człowieka, to historia pokazuje pozytywne skutki takich rewolucji. W poprzednich rewolucjach przemysłowych niektóre zawody zniknęły, ale zostały zastąpione nowymi, bardziej odpowiadającymi ówczesnym czasom i nowym technologiom.

 

Dlatego sensowniejszym od strachu i obaw, jest założenie, że  SI czy też robotyka przyniosą podobne rezultaty — ograniczając lub usuwając niektóre zawody, jednocześnie tworząc zupełnie nowy rynek pracy.​

 

Podsumowując, kluczem do sukcesu w nadchodzącej erze technologicznej jest elastyczność, gotowość do nauki i adaptacja do zmieniających się realiów rynku pracy. Chcemy czy nie wpływ AI na nasze życie i biznes będzie znaczący. Warto, by wykorzystać to możliwie najlepiej dla siebie. Cokolwiek to znaczy.

 

Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań managerowie znajdą podczas konferencji:

AI BIZNES JUTRA: Sztuczna inteligencja w rozwoju firm

https://aibiznesjutra.pl/event/ai-w-biznesie

Konferencja odbędzie się 7 i 8 maja w Muzeum Śląskim w Katowicach.

 

Dlaczego warto zostać Uczestnikiem Konferencji?

- poznaj inspirujących prelegentów będących praktykami rozwiązań AI dla biznesu

- dowiedz się, jak skutecznie wdrażać AI, by zmienić swój biznes

- zyskaj praktyczne wskazówki i strategie, które pomogą Ci zdobyć przewagę konkurencyjną

- zobacz realne rozwiązania konkretnych firm i zainspiruj się!

 

Autor: Mariusz Klatka Dyrektor Sprzedaży Certyfikacji w TUV NORD Polska

Źródło: Raport PIE „AI na polskim rynku pracy”. Październik 2024.

 

Materiał partnera.

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe