Zakres tematyczny szkolenia
Cel szkolenia
Szkolenie ma na celu pokazanie metody oraz sposobu weryfikacji statystycznej rozlokowania obiektów w umysłach ludzi. Ukazane zostaną techniki wnioskowania o tym jak ludzie przechowują w umyśle wizerunek świata zewnętrznego w formie obrazu, dźwięków oraz psychologicznych znaczeń.
Uczestnicy poznają metodę empirycznej weryfikacji rozlokowania elementów rzeczywistości w umyśle ludzkim. Np. dowiedzą się czy piwo papierosy Sobieski mają coś wspólnego z wódką Sobieski oraz czy można zaprojektować produkt, który będzie mylony z innym produktem o ugruntowanej pozycji na rynku ? Jak dzięki badaniu empirycznemu można przedstawić dowód w sądzie dotyczący nieuczciwej konkurencji wykorzystującej wizerunek znanej marki.
Ramowy program szkolenia
1. Wprowadzenie.
2. Czym jest znak towarowy ?
3. Jak ludzie kategoryzują informacje/ znaki towarowe ?
4. Motywacja do spostrzegania znaku.
5. Rola podobieństwa w procesie kategoryzowania obiektów.
6. Zniekształcenia w rozpoznawaniu obiektów.
7. Budowa skojarzeniowego indeksu podobieństwa towarów
- Analiza skojarzeń psychologicznych powiązanych z używaniem znaków towarowych.
8. Budowa percepcyjnego indeksu podobieństwa towarów.
- Analiza percepcji znaków towarowych
9. Weryfikacja wyników badania - konstrukcja bazy danych i metoda skalowania wielowymiarowego ALSCAL.
10. Raportowanie wyników badania.
Informacja o prelegencie
Doktorant Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej. Specjalista ds. analiz statystycznych i metodologii badań psychologicznych. Od 6 lat zajmuje się analizą danych w kontekście nauki i rynku, a od 2 lat – dopasowywaniem i budową modeli w problemach klasyfikacyjnych. Zainspirowany pracą zawodową w ryzyku kredytowym, prowadził badania nad wpływem cech osobowości na regulację finansów.