Zakres tematyczny szkolenia
Cel szkolenia
• Zdobycie praktycznych umiejętności w zakresie produkcji: analizy i doskonalenia procesów produkcyjnych, standaryzowania pracy, równoważenia wydajności komórek produkcyjnych, analizy tzw. wąskich gardeł procesów produkcyjnych – dzięki tym umiejętnościom uczestnicy będą mogli nie tylko zwiększyć efektywność kosztową w obszarze produkcyjnym, ale również poprawić płynność finansową swoich firm, poprzez obniżenie poziomu zapasów, w tym w szczególności tzw. „produkcji w toku”!
• Wprowadzenie w nowoczesne metody harmonogramowania: metodę liniową, oraz metodę harmonogramowania sieciowego CPM/PERT/TOC (oparte o metodę ścieżki krytycznej i łańcucha krytycznego) – wykorzystanie tych metod umożliwia precyzyjne dostosowanie poziomu obciążenia zasobów produkcyjnych firmy (technicznych i osobowych), do wymagań wynikających z tzw. „deadlines”, tj. zafiksowanych, ostatecznych terminów dostaw produkowanych dóbr.
Program szkolenia
1. Identyfikowanie procesów produkcyjnych,
2. Budowanie diagramów przepływowych dla procesów produkcyjnych w celu określenie głównych zależności istotnych dla planowania produkcji,
3. Wyrównywanie (levelling) wydajności komórek produkcyjnych,4. Analiza przypadków: Magneti Marelli, Industrie Natuzzi
4. Sterowanie i kontrola produkcji:
• Metoda kart Kanban dla zapewnienia zoptymalizowanego przepływu przez komórki produkcyjne,
• System podwójnego sterowania produkcją: Kanban/MRP
• Sterowanie procesami towarzyszącymi: metoda redukcji czasu przezbrojenia – SMED,
5. Warsztaty z budowy systemów sterowania i kontroli produkcji, projektowania obiegu i zawartości informacyjnej kart Kanban, analiza potrzeb informacyjnych dla systemu MRP, ocena możliwości redukcji czasu przezbrojenia maszyn, ocena możliwości wprowadzenia w pełni produktywnego utrzymania ruchu – wszystko w oparciu o elementy z rzeczywistości produkcyjnej uczestników, z wykorzystaniem najbardziej nowoczesnych technik i narzędzi analitycznych, wykorzystywanych w wiodących, globalnych firmach produkcyjnych.
6. Harmonogramowanie metodą liniową,
7. Systemy harmonogramowania oparte o tzw. „Master Schedule” – tj. hierarchię harmonogramów.
Informacja o prelegencie
Szkolenie poprowadzi praktyk zarządzania produkcją, trener. Przez wiele lat związany z branżą produkcji wód mineralnych: samodzielny specjalista w Nałęczowianka Sp. z o.o., dyrektor generalny i dyrektor zakładu w Nałęczów Zdrój Sp. z o.o. (producent wody Cisowianka). Zajmował się w nich zarządzaniem przedsiębiorstwem, wdrażaniem systemów zarządzania procesami produkcyjnymi, zarządzaniem łańcuchem dostaw, wdrażaniem nowych technologii produkcji, wdrażaniem systemów jakościowych. Dzięki swojemu doświadczeniu prowadzi zajęcia oparte na ćwiczeniach, co pozwala uczestnikom sprawdzić nowo nabytą wiedzę w praktyce.