Na rynku pracy mamy obecnie cztery aktywne zawodowe pokolenia.
Jak to wykorzystać by zwiększać wydajność organizacji? Jak tworzyć optymalne środowisko pracy dla ludzi z różnych pokoleń? Jak świadomie zarządzać międzypokoleniowym potencjałem zespołu?
Z pojęciem pokolenia spotykamy się coraz częściej w kontekście zarządzania. Jest to termin kluczowy z punktu widzenia rozwoju firmy i zmian zachodzących w strukturze zatrudnienia. Przyjęło się uznawać, że pokolenie to grupa społeczna, którą charakteryzują określone wzorce zachowań i określone podejście do rzeczywistości, w tym: do pracy.
– Problemy wynikające z różnic międzypokoleniowych pracowników coraz częściej pojawiają się w organizacjach, które nie potrafią – w sposób świadomy – zarządzać potencjałem ludzi w różnym wieku, o różnych motywacjach i potrzebach. Często deprecjonujemy doświadczenie starszych pracowników, nie doceniając ich wiedzy oraz roli, jaką pełnią w organizacji. Z kolei do osób młodszych podchodzimy z nieufnością, obawiając się o to, że mogą nas zbyt łatwo i zbyt szybko zastąpić, szczególnie widząc ich elastyczność oraz sprawność uczenia się.
Każde pokolenie wyrasta w innych warunkach społeczno – demograficznych, co w wpływa na posiadany styl komunikacji, sposób pracy, wartości, potrzeby, oczekiwania płacowe oraz stosunek do struktur, obowiązków i hierarchii.
Te różnorodności mogą stać się źródłem konfliktów, które negatywnie wpływają na efektywność i satysfakcję zawodową pracowników albo… różnice międzypokoleniowe mogą stać się źródłem przewagi konkurencyjnej oraz przyczynić się do wzrostu wydajności zespołów.
Aby się tak jednak stało, potrzebne jest stworzenie systemu i środowiska sprzyjających konstruktywnemu wykorzystywaniu międzypokoleniowego potencjału, który drzemie w każdej organizacji!
Jak zatrzymać wiedzę i doświadczenie w organizacji? Jak budować środowisko działające na prawach synergii międzypokoleniowej, w którym ludzie dzielą się wiedzą i umiejętnościami? Jak rozwijać wzajemne zaufanie i docenienie pracowników w różnym wieku?
Warsztat ma na celu przygotowanie kadry do opracowania strategii zarządzania wiekiem oraz planu jej wdrożenia w organizacji.
Cele:
- Diagnoza obecnego sposobu zarządzania w przedsiębiorstwie, uwzględniającego wiek pracowników;
- Rozpoznanie sytuacji problematycznych w przedsiębiorstwie, u których podłoża leży wiek zatrudnionych pracowników – wypracowanie operacyjnych rozwiązań oraz sposobów przeciwdziałania;
- Uwrażliwienie oraz wyposażenie kadry kierowniczej w wiedzę oraz umiejętności dotyczące wykorzystania potencjału rozwojowego pracowników reprezentujących różnorodne grupy wiekowe, zarządzania rozwojem karier pracowników (pokolenie Z, Y, X oraz pokolenie Baby Boomers);
- Kim jest pokolenie Z? Przygotowanie organizacji do przyjęcia nowego pokolenia.
Korzyści:
- Zdobycie wiedzy dotyczącej potrzeby zarządzania pokoleniami i przełożenie tej wiedzy na realia firmy;
- Nabycie umiejętności identyfikowania i brania pod uwagę w zarządzaniu różnic związanych z pokoleniami;
- Rozwój umiejętności rozpoznawania mocnych stron pracowników w różnym wieku
i wykorzystywanie ich w celu zwiększenia efektywności firmy; - Dostrzeganie korzyści ze współpracy osób w zróżnicowanym wieku dla przepływu wiedzy w firmie;
- Rozpoznanie i przygotowanie do zastosowania powiązań pomiędzy elementami zarządzania wiekiem a motywacją i satysfakcją pracowników, skuteczną komunikacją, zarządzaniem zespołem, strategią HR, zarządzaniem kompetencjami i zarządzaniem zmianą.
PROGRAM SZKOLENIA
Moduł 1.
Otwartość na innych – pięć pokoleń na rynku konsumenckim – cztery pokolenia na rynku pracy
- Otwartość na innych – pięć pokoleń na rynku: Pokolenie Z, Pokolenie Y, Pokolenie X, Pokolenie Baby Boomers, Pokolenie Tradycjonalistów.
Moduł 2.
- Analiza pokoleń na rynku pracy – siatka celów
- Charakterystyka 4 pokoleń funkcjonujących na rynku pracy: Z, Y, X, Baby Boomers.
- Techniki i umiejętności z zakresu motywowania i zarządzania pracownikami w różnym wieku.
Moduł 3.
- Jak przygotowaliśmy się na przyjęcie pokolenia Z i Y?
- jaki jest pracownik pokolenia Z i Y?
- jak rekrutować pracowników pokolenia Z i Y?
- co motywuje pracownika z pokolenia Z i Y?
- jak się komunikować z pracownikiem z pokolenia Z i Y?
- jak zarządzać pracownikiem z pokolenia Z i Y?
Moduł 4.
- Podsumowanie: Różnice pokoleniowe wśród pracowników:
- Mocne strony i kluczowe kompetencje wszystkich pokoleń.
- Techniki i umiejętności z zakresu motywowania i zarządzania pracownikami w różnym wieku – o czym należy pamiętać i co warto wdrożyć w codziennej pracy. Przełożenie zdobytej wiedzy na praktyczne rozwiązania/narzędzia do stosowania w codziennej pracy.
- Zakończenie warsztatu omówieniem karty zadań rozwojowych oraz wyznaczeniem przez uczestników zadań do wdrożenia.
Rozkład godzinowy:
08:45 – 09:00 Logowanie do platformy i sprawdzanie ustawień
09:00 – 14.00 Zajęcia.